Atgal į Naujienos

Rudens maratono metu - J.Klimo garsų instaliacija

2015 09 04

Ar kada nors girdėjai, kaip aidi paveikslas? Norėtum išgirsti, kaip skamba vaisių kompozicija ir ja pagroti? Sveikinu, tokia galimybė kaip tik yra! Instaliacijos autorius - Julius Klimas kviečia ateiti rugsėjo 11 d. 18.00 val. į "Kultūros fabriko" antrą aukštą ir išgirsti, bei pamatyti šį paveikslą! 

Idėja gimė išgirdus vokiečių filosofo ir rašytojo Johano Getės mintį - "architektura yra sustingusi muzika". Tada ėmiau galvoti, kad butu įdomu jei išties galėtume išgirsti kaip skamba vizualių elementų išsidėstymas. Pasineręs į šį projektą, pradėjau gilintis į sinesteziją ir grafinį muzikos pavaizdavimą. 

Sinestezija - tai žmogiskūjų jutiklių susimaišymas - reiškinys, kai dirginant vieną iš pojūčių, juntama du ar daugiau pojūčių. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės pradeda matyti vaizdus kai girdi garsus ir atvirkščiai. Apibendrinant būtų galima pasakyti, kad "mano vardas yra violetinio skonio, o jūs atrodote labai tyliai".

Grafinė Penklinė - taisyklės, nurodančios, kaip turetų būti atliktas muzikinis kūrinys. Tačiau, ne taip kaip standartiniame penklinės variante, čia išeinama iš formalaus griežtumo ribų ir paliekama daugiau laisvės improvizacijai. Atsiribojama nuo juodų natų ir vietoje to, muzikinę penklinę atstoja paveiksliukai, nuotraukos ar kiti fizinio pasaulio daiktai.

Turėdamas šiek tiek programavimo pagrindų, ėmiau mąstyti kokia spalva ar tai forma turėtų atitikti kurį garsą. Variantų gali būti begalė, bet aš pasilikau ties I.Niutono versija, kurioje raudona spalva turi žemiausią garsą, o violetinė aukščiausią. Tokia sąsaja, nes raudona spalva turi žemiausią bangos dažnį spalvų spektre.

Galutiniame variante pasirinkau sukurti interaktyvią aplikacija, kuri paverstų vaizdinę informaciją į garsus. Šiam užprogramavimui naudojau programą " Processing" ir idėją perteikiau naudodamasis stalu, ant kurio naudotojas gali komponuoti vaizdinę kompoziciją iš vaisių ir išgirsti kaip tai skamba. Kodėl vaisiai? Del gero sinestetinio dizaino - patogu paiimti, skanu užuosti ar paragauti, gražu pažiurėti, dabar įmanoma net gi išgirsti.

Papildoma informacija apie instaliaciją rasite čia: www.juliusklimas.blogspot.lt

Daugiau informacijos apie Rudens maratono renginius galite rasti čia: PROGRAMA